Myers V4WHV30M4-03 4" Solids Handling Wastewater Pump 3.0 HP 200V 3PH
Usually ships within 5 weeks
SKU : MYR24400E051
In Stock Quantity:0
Brand : Myers
Shipping calculated at checkout.
Description
myerslogopumps1.png
Myers Model V4WHV Solids Handling Pump Description
Myers Model V4WHV Solids Handling Pump Typical Application
Myers Model V4WHV Solids Handling Pump Features
  • Double Tandem Shaft Seals Protect Motor, Operate in Clean Oil.
  • Seal Leak Probe Detects Water in Seal Housing. Activates Warning Light in Control Panel.
  • Pump-Out Vanes Help Keep Trash from Seal, Reduce Pressure at Seal Faces.
  • Horizontal Discharge Volute Case 4" Flanged Vertical Discharge Volute Case.
  • High Efficiency Impeller Two-Vane Rounded Port, Solids Handling Design
Specifications
Myers V4WHV30M4-03 Solids Handling Pump Technical Details
  • VOLTAGE: 3ø, 200V, 60Hz
  • HORSEPOWER: 3.0 HP
  • AMP DRAW (full load): 15
  • MOTOR TYPE: Oil-Filled for Maximum Heat Dissipation and Constant Bearing Lubrication
  • RPM: 1750
  • MAXIMUM HEAD: up to 45'
  • MAXIMUM CAPACITY: up to 475 GPM
  • SWITCH TYPE: Manual
  • MINIMUM SUMP DIAMETER: Duplex; 60"
  • DISCHARGE PIPE SIZE: 4.0" Flanged, Vertical
  • MAXIMUM SOLIDS HANDLING SIZE: 3.0"
  • IMPELLER TYPE: Ductile Iron, Class 65, ASTM A536, Enclosed Two-Vane
  • IMPELLER DIAMETER: Varies
  • CORD SIZE: 10-4
  • BODY CONSTRUCTION: Cast Iron
  • MAXIMUM LIQUID TEMPERATURE: 140°F (60°C)