Deming 7365N-449-1B-30N Demersible Non Clog Pump 25 HP 575V 3PH 4DH Dual Vane
Usually ships within 5 weeks
SKU : DEM7365N4491B30N
Deming Demersible Solids Handling Non-Clog Pumps are used in industrial wastewater applications and have a 4" spherical solids handling capability to easily pass the solids encountered in most industrial environments. Deming Demersible flows to over 5,700 GPM and heads in excess of 265 feet. Deming Demersible Series is designed for continuous operation and is made with heavy duty materials of construction for simplified maintenance.
    • Solids Handling Capability of up to 4"
Specifications
Deming 7365N-449-1B-30N Demersible Non Clog Pump Specifications
  • VOLTAGE: 3ø, 575V, 60Hz
  • HORSEPOWER: 25 HP
  • AMP DRAW (full load): 28.3
  • MOTOR TYPE: Oil Cooled
  • RPM: 1150
  • MAXIMUM HEAD: 128'
  • MAXIMUM CAPACITY: 1280 GPM
  • SWITCH TYPE: Manual
  • DISCHARGE PIPE SIZE: 4.0"
  • MAXIMUM SOLIDS HANDLING SIZE: 3.0"