Deming 7365-327-72-30N X-Pruf Demersible Non Clog Pump 5.0 HP 575V 3PH 3VR Vortex
Usually ships within 5 weeks
SKU : DEM73653277230N
Description
Deming 7365 Series X-Pruf Demersible Non Clog Pump
Deming Demersible Solids Handling Non-Clog Pumps are used in industrial wastewater applications and have a 4" spherical solids handling capability to easily pass the solids encountered in most industrial environments. Deming Demersible flows to over 5,700 GPM and heads in excess of 265 feet. Deming Demersible Series is designed for continuous operation and is made with heavy duty materials of construction for simplified maintenance.
Deming 7365 Series X-Pruf Demersible Non Clog Pump Applications
  • Polution Control
Deming 7365 Series X-Pruf Demersible Non Clog Pump Features
    • Solids Handling Capability of up to 4"
Specifications
Deming 7365-327-72-30N X-Pruf Demersible Non Clog Pump Specifications
  • VOLTAGE: 3ø, 575V, 60Hz
  • HORSEPOWER: 5.0 HP
  • AMP DRAW (full load): 5.5
  • MOTOR TYPE: Oil Cooled
  • RPM: 3450
  • MAXIMUM HEAD: 41'
  • MAXIMUM CAPACITY: 300 GPM
  • SWITCH TYPE: Manual
  • DISCHARGE PIPE SIZE: 3.0"
  • MAXIMUM SOLIDS HANDLING SIZE: 2.5"