Conery BERS-0300 H SST Horizontal Stainless Steel Pump Base Elbow Rail System 3.00" X 3.00"
Usually ships within 4 days
SKU : CRYBERS0300HSST
In Stock Quantity:0
Brand : Conery Mfg.
Shipping calculated at checkout.
Description
logo.jpg
Conery Pump Base Elbow Rail Systems
The BERS-0300 H SST Pump Base Elbow Rail System is designed for the simple installation and removal of most 3.00" vertical or horizontal discharge pumps. Its innovative design allows for pump service without the need to disconnect plumbing or physically enter the basin. In either style, its compact design allows for a greater availability in the basin.
Conery Pump Base Elbow Rail System Features
  • Designed for Horizontal Discharge Pumps
  • 316 Stainless Steel Construction
  • Compact Design for Easy Installation
  • Guide Rail Pins Designed to Accept 0.75", 1.00", or 1.25" Rails
  • Rated for Pumps Weighing Less than 400 lbs.
  • 3.00" Discharge