A.Y. McDonald SM1033 125HP460V 10" Submersible Motor 125 HP 460V 3PH 3-Wire
Usually ships within 1 week
SKU : AYM3132618
In Stock Quantity:0
Brand : A.Y. McDonald Mfg. Co.
Shipping calculated at checkout.
Description
aylogo600a.png
A.Y. McDonald 10" Submersible Motors
10” Asynchronous two-pole submersible motor, rewindable type, with external shell made in AISI 316 stainless steel and supports in cast iron with paint coating (standard version). Cooling and lubrication of the thrust bearing assembly and carbon bushes is provided by a mixture of water and glycol. Squirrel-cage rotor mounted on self-centering thrust bearing. Overload protection must be provided by user.
A.Y. McDonald 10" Submersible Motor Features
  • 304 Stainless Steel for All Parts that Come in Contact with Water.
  • 304 Stainless Steel Motor Shaft.
  • Squirrel-Cage Rotor Mounted on a Self-Centering Thrust Bearing.
  • Stator Housed in an Airtight 304L Stainless Steel Casing (can-type)
  • Temperature Rating 95ºF.
Specifications
A.Y. McDonald SM1033 125HP460V Submersible Motor Specifications
  • BODY CONSTRUCTION: 304 Stainless Steel
  • HORSEPOWER: 125.0 HP
  • CABLE LENGTH: 26 ft.
  • VOLTAGE: 3ø, 460V
  • RPM: 3450
  • SERVICE FACTOR: 1.15
  • DOWNWARD THRUST (lbs): 13500 lbs
  • MAX AMBIENT TEMPERATURE: 108°F/42°C
  • FULL LOAD AMPS: 181.0
  • FLANGE: NEMA 10"
  • MAX OPERATING DEPTH: 984 ft
  • LEAD: 3-wire
  • Starter Kit Required
Resources
A.Y. McDonald 10" Submersible Motors Product Resources
product-resourcesb.png
Download A.Y. McDonald 10 in Submersible Motor Brochure
A.Y. McDonald 10 in Submersible Motor Catalog Pages