A.Y. McDonald 800S60HP106 Stainless Steel 10" Pump End 800 GPM 60 HP 6" Motor Bracket
Usually ships within 2 weeks
SKU : AYM800S60HP106
In Stock Quantity:0
Brand : A.Y. McDonald Mfg. Co.
Shipping calculated at checkout.
Description
aylogo600a.png
A.Y. McDonald offers a full line of 6", 8" & 10" stainless steel submersible pump ends ranging from 2 horsepower through 250 horsepower. These submersibles offer peak capacity performance in 90, 150, 230, 300, 400, 500, 650, 800 and 1100 GPM.
A.Y. McDonald Stainless Steel Pump Ends offer peak capacity performance in its 800 GPM. Each pump end includes cable guard, bolts and washers. The 800 GPM Series is a 10" Stainless Steel Pump End that ranges from 20 to 125 Horsepower.
A.Y. McDonald 10" Well Pump End Features
  • Stainless Steel Construction Designed and Built for Years of Trouble Free Operation
  • Stainless Steel Discharge Head with Built-In Check Valve
  • High-Efficiency Stainless Steel Impellers & Diffusers
  • Stainless Steel Suction Screen
  • Stainless Steel Shaft & Coupling
  • Stainless Steel NEMA Faced Mounting Bracket
Specifications
A.Y. McDonald 10" 800 GPM Well Pump End Specifications
  • DISCHARGE SIZE: 6.0” FNPT
  • NOMINAL FLOW RATING: 800 GPM
  • HORSEPOWER: 60 HP
  • MAXIMUM CAPACITY: 1100 GPM
  • MAXIMUM HEAD: 365’
  • STAGES: 3
  • IMPELLER DESIGN: Floating Stack
  • IMPELLER MATERIAL: Stainless Steel
  • BODY MATERIAL: Stainless Steel
A.Y. McDonald 10" 800 GPM Well Pump Curve